Skip to content

1966 Almond RdVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 9, 2009

Property Information

Block2009
Lot38
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage---
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
52%
Improvement Value:$37,900
48%
Total Assessment$79,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,519+0.7%
2024$2,502+5.0%
2023$2,383+2.9%
2022$2,315+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4060, Page 1440

Property Sale

Sale
$32,446
DeedBook 2002, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1930