Skip to content

998 Columbia AveNewfield, NJ 08344

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2067

Property Information

Block201
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$43,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,372+0.6%
2024$1,363+5.0%
2023$1,299+2.9%
2022$1,262+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1104, Page 467

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2182, Page 26

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1714, Page 176