Skip to content

1104 Columbia AveNewfield, NJ 08344

Built 1958

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block201
Lot21.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description1S-F
Dwellings---
Zoning01
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
27%
Improvement Value:$99,800
73%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,378+0.7%
2024$4,349+5.0%
2023$4,143+0.0%
2022$4,143
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft960DeedBook 4206, Page 673Recorded3/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958