Skip to content

1132 Columbia AveNewfield, NJ 08344

Built 2006

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block201
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,754
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
19%
Improvement Value:$166,900
81%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,543+0.7%
2024$6,500+5.0%
2023$6,192+2.9%
2022$6,015+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 4019, Page 3496

Property Built

Built

Year Built: 2006