Skip to content

523 Columbia AveNewfield, NJ 08344

Built 2006

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block202
Lot20.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,052
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
21%
Improvement Value:$177,500
79%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,132+0.7%
2024$7,085+5.0%
2023$6,749+2.9%
2022$6,556+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 2777, Page 21