Skip to content

1002 N Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 2022

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 19, 2023

Property Information

Block2103
Lot12.02
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-1AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,431
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
16%
Improvement Value:$193,900
84%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,320+0.7%
2024$7,272
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,431DeedBook 4239, Page 4514Recorded3/16/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022