Skip to content

986 Simca TerVineland, NJ 08360

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 1973

Property Information

Block2105
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,430
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
22%
Improvement Value:$104,700
78%
Total Assessment$134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,279+0.7%
2024$4,251+5.0%
2023$4,049+2.9%
2022$3,934+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966