Skip to content

120 W Laurel StVineland, NJ 08360

Built 1957

Last Sale Date
Apr 2, 2065

Property Information

Block2203
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,044
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,100
20%
Improvement Value:$125,000
80%
Total Assessment$157,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,002+0.7%
2024$4,969+5.0%
2023$4,733+2.9%
2022$4,598+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$124,600
DeedBook 4089, Page 6192

Property Built

Built

Year Built: 1957