Skip to content

108 W Laurel StVineland, NJ 08360

Built 1997

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block2203
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,170
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
21%
Improvement Value:$105,700
79%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,260+0.7%
2024$4,232+5.0%
2023$4,031+2.9%
2022$3,916+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 4174, Page 8212Recorded12/21/2018

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2298, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1997