Skip to content

65 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block2205
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F-X-1UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,516
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
28%
Improvement Value:$78,600
72%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,474+0.7%
2024$3,451+5.0%
2023$3,287+2.9%
2022$3,193+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,516DeedBook 4246, Page 2218Recorded9/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925