Skip to content

61 W Oxford StVineland, NJ 08360

Built 1966

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 25, 1998

Property Information

Block2218
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,777
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
18%
Improvement Value:$124,400
82%
Total Assessment$151,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,830+0.7%
2024$4,798+5.0%
2023$4,571+2.9%
2022$4,440+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2329, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1966