Skip to content

550 N West Blvd(Unit C0001)Vineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block2221
Lot1701
QualifierC0001
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,150
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,500
15%
Improvement Value:$74,500
85%
Total Assessment$88,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,802+0.7%
2024$2,783+5.0%
2023$2,651+2.9%
2022$2,576-6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 4160, Page 7501Recorded12/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 4082, Page 7207

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 1836, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1990