Skip to content

110 Mt Vernon AveVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Date
Jul 19, 2005

Property Information

Block2224
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage814
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
23%
Improvement Value:$79,700
77%
Total Assessment$103,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,295+0.7%
2024$3,274+5.0%
2023$3,118+2.9%
2022$3,029+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2852, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1950