Skip to content

584 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2006

Property Information

Block2302
Lot25.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,971
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
21%
Improvement Value:$130,600
79%
Total Assessment$165,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,266+0.7%
2024$5,232+5.0%
2023$4,984+2.9%
2022$4,841+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925