Skip to content

1042 Cambridge PlVineland, NJ 08360

Built 2021

Owner
---
Last Sale Price
$339,500
Last Sale Date
Apr 18, 2025

Property Information

Block2306
Lot16.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,378
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
14%
Improvement Value:$167,600
86%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,228+0.7%
2024$6,187+633.3%
2023$844+0.0%
2022$844
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$339,500
Sq Ft1,378DeedBook 4270, Page 1640Recorded5/12/2025

Property Sale

Sale
$249,000
Sq Ft1,378DeedBook 4220, Page 5794Recorded1/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021