Skip to content

1038 Cambridge PlVineland, NJ 08360

Built 2021

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block2306
Lot16.2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
14%
Improvement Value:$160,100
86%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,925+0.7%
2024$5,886+651.4%
2023$783+0.0%
2022$783
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,425DeedBook 4234, Page 9495Recorded11/14/2022

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,425DeedBook 4219, Page 1802Recorded12/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021