Skip to content

1002 Cambridge PlVineland, NJ 08360

Built 2013

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block2306
Lot18.7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,180
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
17%
Improvement Value:$132,100
83%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,047+0.7%
2024$5,013+5.0%
2023$4,776+2.9%
2022$4,639+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 4107, Page 3784

Property Built

Built

Year Built: 2013