Skip to content

518 Park LnVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$127,900
Last Sale Date
Feb 20, 2015

Property Information

Block2310
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,331
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
18%
Improvement Value:$110,400
82%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,298+0.7%
2024$4,270+5.0%
2023$4,068+2.9%
2022$3,951+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$127,900

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 4125, Page 7670Recorded2/23/2015

Property Sale

Sale
$116,500

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 4120, Page 4728Recorded8/27/2014

Property Sale

Sale
$133,750
DeedBook 2778, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1949