Skip to content

810 Cambridge PlVineland, NJ 08360

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block2324
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,352
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
22%
Improvement Value:$93,700
78%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,824+0.7%
2024$3,799+5.0%
2023$3,619+2.9%
2022$3,515+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$12,050
DeedBook 1181, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1907