Skip to content

808 Cambridge PlVineland, NJ 08360

Built 1911

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 15, 2017

Property Information

Block2324
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,416
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
21%
Improvement Value:$100,600
79%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,044+0.7%
2024$4,017+5.0%
2023$3,827+2.9%
2022$3,717+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 4154, Page 6476Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 4148, Page 4951Recorded12/27/2016

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2882, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1911