Skip to content

731 BroadwayVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block2332
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,216
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,200
20%
Improvement Value:$99,300
80%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,932+0.7%
2024$3,906+5.0%
2023$3,721+2.9%
2022$3,615+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4018, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1950