Skip to content

1169 Sharp Rd(Unit C0004)Vineland, NJ 08360

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block2406
Lot2804
QualifierC0004
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class37
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage971
Acreage6.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
13%
Improvement Value:$82,900
87%
Total Assessment$95,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,038+0.7%
2024$3,018+5.0%
2023$2,874+2.9%
2022$2,792+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2565, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1995