Skip to content

1183 Sharp RdVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2016

Property Information

Block2406
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,425
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
24%
Improvement Value:$111,900
76%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,696+0.7%
2024$4,665+5.0%
2023$4,444+2.9%
2022$4,317+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$19,700
DeedBook 1168, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1953