Skip to content

1164 Woodcrest DrVineland, NJ 08360

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2013

Property Information

Block2406
Lot66
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,241
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
18%
Improvement Value:$134,400
82%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,219+0.7%
2024$5,184+5.0%
2023$4,938+2.9%
2022$4,797+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$173,250
DeedBook 4097, Page 5471

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$961,606
DeedBook 2802, Page 339