Skip to content

585 Sandy CtVineland, NJ 08360

Built 2014

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
Sep 26, 2014

Property Information

Block2406
Lot66.8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
14%
Improvement Value:$183,600
86%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,827+0.7%
2024$6,781+5.0%
2023$6,460+2.9%
2022$6,275+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$219,900

From:

To:

Sq Ft1,622DeedBook 4121, Page 7372Recorded10/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014