Skip to content

524 Hazel AveVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block2411
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage974
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
26%
Improvement Value:$79,400
74%
Total Assessment$107,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,416+0.7%
2024$3,394+25.6%
2023$2,703+2.9%
2022$2,626+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$198,000
Sq Ft974DeedBook 4226, Page 6195Recorded5/4/2022

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft974DeedBook 4199, Page 6006Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1813, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1950