Skip to content

1099 Woodcrest DrVineland, NJ 08360

Built 1996

Last Sale Price
$174,500
Last Sale Date
Oct 26, 2009

Property Information

Block2418
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,218
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
24%
Improvement Value:$104,900
76%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,410+0.7%
2024$4,381+5.0%
2023$4,173+2.9%
2022$4,054+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$174,500
DeedBook 4064, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1996