Skip to content

1713 Kay TerVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2000

Property Information

Block2501
Lot106
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
21%
Improvement Value:$119,500
79%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,817+0.7%
2024$4,786+5.0%
2023$4,559+2.9%
2022$4,429+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968