Skip to content

846 Becker DrVineland, NJ 08361

Built 1966

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 12, 2006

Property Information

Block2501
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,704
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
21%
Improvement Value:$124,100
79%
Total Assessment$157,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,002+0.7%
2024$4,969+5.0%
2023$4,733+2.9%
2022$4,598+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 2907, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1966