Skip to content

1585 Fairmount AveVineland, NJ 08361

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 1970

Property Information

Block2501
Lot47
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,312
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
15%
Improvement Value:$180,400
85%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,728+0.7%
2024$6,683+5.0%
2023$6,366+2.9%
2022$6,185+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975