Skip to content

1621 Fairmount AveVineland, NJ 08361

Built 1998

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block2501
Lot49
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,480
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
13%
Improvement Value:$226,100
87%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,269+0.7%
2024$8,214+5.0%
2023$7,825+2.9%
2022$7,601+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,480DeedBook 4177, Page 9899Recorded3/15/2019

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2367, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1998