Skip to content

1704 Fairmount AveVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 8, 1994

Property Information

Block2501
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,568
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
20%
Improvement Value:$128,500
80%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,126+0.7%
2024$5,092+5.0%
2023$4,851+2.9%
2022$4,712+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968