Skip to content

1686 Woodcrest DrVineland, NJ 08361

Built 1957

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Aug 27, 2003

Property Information

Block2506
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,992
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
13%
Improvement Value:$208,500
87%
Total Assessment$238,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+0.7%
2024$7,541+5.0%
2023$7,183+2.9%
2022$6,978+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 2687, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1957