Skip to content

2497 Almond RdVineland, NJ 08360

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block2603
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,074
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,200
26%
Improvement Value:$98,600
74%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,260+0.7%
2024$4,232+5.0%
2023$4,031+2.9%
2022$3,916+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948