Skip to content

1453 Almond RdVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block2703
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,096
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
21%
Improvement Value:$127,900
79%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,161+0.7%
2024$5,127+24.0%
2023$4,134+2.9%
2022$4,016+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft2,096DeedBook 4233, Page 8804Recorded10/18/2022

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1851, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1930