Skip to content

1003 Almond RdVineland, NJ 08360

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block2706
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage867
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
20%
Improvement Value:$129,100
80%
Total Assessment$160,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,123+0.7%
2024$5,089+5.0%
2023$4,848+2.9%
2022$4,710-8.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4017, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1938