Skip to content

1524 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Sep 5, 2000

Property Information

Block2708
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,025
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
27%
Improvement Value:$71,000
73%
Total Assessment$96,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,076+0.7%
2024$3,055+5.0%
2023$2,911+2.9%
2022$2,827+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2460, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1940