Skip to content

423 N Third StVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Jun 16, 2005

Property Information

Block2903
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,251
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
18%
Improvement Value:$74,800
82%
Total Assessment$91,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,904+0.7%
2024$2,885+5.0%
2023$2,748+2.9%
2022$2,669+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 2879, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1915