Skip to content

414 N West BlvdVineland, NJ 08360

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block2904
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,041
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,400
16%
Improvement Value:$70,300
84%
Total Assessment$83,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,665+0.7%
2024$2,647+5.0%
2023$2,522+2.9%
2022$2,450+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,041DeedBook 4270, Page 4651Recorded5/19/2025

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft1,041DeedBook 4212, Page 6013Recorded7/19/2021

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,041DeedBook 4169, Page 8268Recorded8/9/2018

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,041DeedBook 4115, Page 4126Recorded3/24/2014

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2886, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1910