Skip to content

435 W Peach StVineland, NJ 08360

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block2905
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage805
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,600
15%
Improvement Value:$68,900
85%
Total Assessment$81,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,595+0.7%
2024$2,578+5.0%
2023$2,456+2.9%
2022$2,386+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$112,300
DeedBook 4102, Page 1761

Property Sale

Sale
$56,100
DeedBook 4039, Page 2469

Property Sale

Sale
$19,550
DeedBook 1286, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1920