Skip to content

112 W Wood StVineland, NJ 08360

Other Exempt

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 15, 2021

Property Information

Block2916
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building ClassR-WVV
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage10,456
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,900
79%
Improvement Value:$15,800
21%
Total Assessment$74,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$1,994+3.6%
2018$1,924+3.8%
2017$1,853+5.8%
2016$1,752+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$350,000
Sq Ft10,456DeedBook 4205, Page 1772Recorded2/19/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

Sq Ft10,456DeedBook 4134, Page 3733Recorded10/22/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel