Skip to content

236 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block2918
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building ClassR-LC
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
73%
Improvement Value:$9,500
27%
Total Assessment$35,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,124+0.7%
2024$1,117+5.0%
2023$1,064+2.9%
2022$1,033+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 1691, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1930