Skip to content

827 E Park AveVineland, NJ 08360

Built 2011

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 28, 2011

Property Information

Block3005
Lot4.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,488
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
14%
Improvement Value:$136,700
101%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,289+0.7%
2024$4,261+5.0%
2023$4,059+9.1%
2022$3,720+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4083, Page 6272

Property Built

Built

Year Built: 2011