Skip to content

426 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1935

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Apr 21, 2003

Property Information

Block3005
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1S-F-A
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,268
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,700
13%
Improvement Value:$89,600
87%
Total Assessment$103,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,039+0.7%
2024$3,017+5.4%
2023$2,862+3.2%
2022$2,774+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 2661, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1935