Skip to content

823 E Peach StVineland, NJ 08360

Built 2016

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block3006
Lot4.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building ClassR
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,375
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
13%
Improvement Value:$125,100
87%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,588+0.7%
2024$4,558+5.0%
2023$4,342+2.9%
2022$4,218+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft1,375DeedBook 4150, Page 9543Recorded3/8/2017

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

DeedBook 4139, Page 9535Recorded4/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016