Skip to content

2211 W Weymouth RdNewfield, NJ 08344

Built 1985

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 10, 2017

Property Information

Block301
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,024
Acreage1.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
21%
Improvement Value:$173,400
79%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,947+0.7%
2024$6,902+5.0%
2023$6,574+2.9%
2022$6,387+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 4153, Page 3605Recorded5/23/2017

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 2545, Page 191

Property Sale

Sale
$47,777
DeedBook 2264, Page 337

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 1808, Page 73

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 1572, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1985