Skip to content

710 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 3, 1986

Property Information

Block3021
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building ClassR-LMS
Description2S-B-X
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
54%
Improvement Value:$152,500
46%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,941+0.7%
2024$10,867+4.8%
2023$10,372+2.9%
2022$10,080+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 1595, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1920