Skip to content

1075 E Park AveVineland, NJ 08360

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2009

Property Information

Block3103
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,816
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
19%
Improvement Value:$131,000
81%
Total Assessment$161,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,145+0.7%
2024$5,111+5.0%
2023$4,869+2.9%
2022$4,730+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2371, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1927