Skip to content

1152 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Oct 14, 1988

Property Information

Block3105
Lot45
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,430
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
17%
Improvement Value:$174,300
83%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,514+0.7%
2024$6,472+5.0%
2023$6,165+2.9%
2022$5,989+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1748, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1948