Skip to content

1118 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Aug 16, 2013

Property Information

Block3105
Lot55
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,344
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
20%
Improvement Value:$127,200
80%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,932+0.7%
2024$4,899+5.0%
2023$4,667+2.9%
2022$4,534+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 4108, Page 5214Recorded8/21/2013

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 1762, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1955